fundacja Watoto – Dzieci Afryki
ul. Poranku 6, 05-540 Zalesie Górne k. Warszawy
tel./fax: 22 756 58 50 • tel.: 505 44 99 15
e-mail: fundacja@DzieciAfryki.org
Konto bankowe:
43 1140 1010 0000 5839 2900 1001 (konto złotówkowe, mBank O.K/Warszawa, dawniej BRE Bank)
Fundacja jest zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy
w XIV Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego
Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS): 0000227006
REGON: 140043191, NIP: 123-10-48-220
Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego
Dane potrzebne do przekazania 1% podatku: Numer KRS: 0000227006
Idea
Idea organizowania indywidualnej pomocy płynącej od poszczególnych mieszkańców „bogatej północy” na rzecz konkretnych dzieci w Trzecim Świecie znana jest od kilkudziesięciu lat. Realizują ją zarówno misjonarze różnych kościołów w oparciu o swoich rodaków, jak i organizacje świeckie. W Polsce prowadzenie takich akcji stało się możliwe w latach dziewięćdziesiątych, a szczególnie rozwinęło się w stosunku do sierot wojennych w Rwandzie.
W każdym kraju Afryki Subsaharyjskiej jest bardzo wiele dzieci potrzebujących pomocy – zarówno sierot, jak i półsierot oraz dzieci z bardzo biednych, wielodzietnych rodzin. Za najważniejsze uważamy umożliwienie tym dzieciom ukończenia szkoły – zdobycie wykształcenia, wyuczenie się zawodu może odmienić ich los.
Zakres pomocy finansowanej przez fundację Watoto – Dzieci Afryki to:
- edukacja – indywidualne stypendia na naukę oraz budowa i wyposażanie szkół;
- wsparcie socjalne – przede wszystkim finansowanie leczenia i dożywiania dzieci, ale też budowa domów dla najbiedniejszych rodzin czy też pomoc finansowa na uruchomienie miejsca pracy (np. zakładu rzemieślniczego).
- „inwestycje społeczne” – takie jak: budowa szpitala, wyposażenie ośrodka zdrowia, zakup sprzętu medycznego, wywiercenie studni głębinowej itp.
Początki
Wszystkie osoby z pierwszego składu zarządu fundacji brały udział w akcjach pomocy afrykańskim dzieciom od 1997 roku. Po dwóch–trzech latach udziału w akcji „Adopcja Serca” w charakterze „rodziców adopcyjnych” postanowiliśmy zrobić coś więcej: włączyliśmy się w prowadzenie akcji we współpracy z niektórymi spośród polskich placówkek misyjnych, które do 2000 roku jeszcze „Adopcji Serca” nie prowadziły. Po pewnym czasie staliśmy się samodzielnym zespołem wolontariuszy. Przez blisko pięć lat naszej współpracy z placówkami misyjnymi Księży Pallotynów oraz Sióstr Służek NMPN połączyliśmy z polskimi „rodzicami” 2334 sieroty z Rwandy i Konga Demokratycznego.
Przekazanie w październiku 2004 roku Pallotyńskiemu Sekretariatowi Misyjnemu administrowania akcją związaną z placówkami Księży Pallotynów (2177 podopiecznych – głównie w Rwandzie) oznaczało, że nasz zespół (prowadząc nadal akcję pomocy dla 157 podopiecznych Sióstr Służek) dysponuje wolnymi zasobami: czasem i zdobytym przez kilka lat doświadczeniem.
Kiedy więc w styczniu 2005 roku otworzyła się możliwość objęcia pomocą dzieci i młodzieży w kilku różnych krajach Afryki Subsaharyjskiej – założyliśmy fundację Watoto – Dzieci Afryki. Uznaliśmy, że organizacyjnie jest to najlepsze rozwiązanie: fundacja, jako samodzielna osoba prawna, może współpracować zarówno ze zgromadzeniami zakonnymi, jak i organizacjami prowadzonymi przez osoby świeckie.
Lata 2005–2024
Przez osiemnaście lat (2005-2022) prowadzenia akcji „Watoto – edukacja” i analogicznej akcji „Dzieci Syberii” nasi ofiarodawcy finansowali koszty nauki
(lub nauki i utrzymania) 2825 dzieci/młodzieży w Kamerunie, Kongu Demokratycznym, RPA, Rwandzie, Tanzanii oraz na Syberii. Do końca 2022 roku – 1885 osób ukończyło z sukcesem swoją edukację:
- 147 osób ukończyło wyższe uczelnie
(m. in. 12 osób – akademię medyczną),
- 28 osób – szkoły pomaturalne
(m. in. 14 osób – szkoły pielęgniarsko-położnicze),
- 1001 osób – szkoły średnie
(m. in. 59 osób – szkołę średnią dla uczniów niewidomych),
- 151 osób – szkoły zawodowe
(m. in. 63 osoby niepełnosprawne),
- 558 osób – szkoły podstawowe
(m. in. 63 osoby – szkołę podstawową dla dzieci niewidomych).
Od 2015 roku stopniowo wygaszaliśmy akcję „Watoto – edukacja”, to znaczy nie przyjmowaliśmy do akcji nowych uczniów. Pomoc finansowa dla każdego ucznia/studenta włączonego do akcji „Watoto” była kontynuowana do końca jego edukacji. Ostatni nasz uczeń ukończył swoją szkołę w 2022 roku.
Powodem wygaszenia tej części naszej działalności jest fakt, że średnia wieku naszego polskiego zespołu (fundacji) mocno przekroczyła wiek emerytalny – uznaliśmy, że angażowanie się w akcje wymagające wieloletniego wsparcia finansowego byłoby z naszej strony nieodpowiedzialne. Kontynuujemy akcje pomocy i inwestycje niewymagające tak długotrwałego zaangażowania.
Osobną grupą podopiecznych byli Seniorzy/Seniorki w Mjia wa Huruma (Wiosce Miłosierdzia) w Tanzanii. W latach 2014–2017 pomocą zostało objętych 68 osób (tylko niektóre z nich przebywały w Wiosce przez pełne cztery lata).
Od grudnia 2007 fundacja prowadzi akcję „Bilet do stacji Życie”, a od 2010 roku – równoległą akcję „Dożywianie”. Polscy ofiarodawcy finansują leczenie (również operacje) konkretnych dzieci (wiele z nich cierpi na chorobę głodową i inne choroby nabyte na skutek życia w skrajnym ubóstwie). Jak dotąd, od początku prowadzenia akcji, 2280 dzieci z Konga Demokratycznego, Republiki Konga – Brazzaville, Rwandy i Tanzanii „dojechało do stacji Życie” (według informacji z końca 2024 roku).
W latach 2018–2020 finansowane było również leczenie/operacje/rehabilitację dzieci i młodzieży z Aleppo w Syrii. W tym okresie sfinansowaliśmy leczenie 98 dzieci/młodzieży. W tym samym czasie do mieszkańców zrujnowanego wojną Aleppo kierowana była pomoc w formie tzw. „mini-projektów” w ramach akcji „Aleppo – przywrócić godność”.
W połowie roku 2021 nawiązaliśmy współpracę z „Association de l'Amour Vivant” (ASLAV) – francuskim stowarzyszeniem, które działa w Republice Konga w zakresie opieki zdrowotnej. W okresie od grudnia 2021 do końca roku 2024 sfinansowaliśmy koszty wszystkich ekspedycji medycznych, które łodzią – poprzez dopływy i rozlewiska rzeki Kongo – docierały do niedostępnych drogą lądową wiosek plemion Bantu i Pigmejów (w rejonie Likouala). W sumie przekazaliśmy na ten cel 57 586,00 euro. Więcej o tej akcji – pod zakładką „Rzeka pomocy”.
Nasi Darczyńcy finansują też trwałe „inwestycje społeczne” (patrz: dział „Zrealizowane przedsięwzięcia” w menu po lewej stronie).
W sumie – od 2005 do końca 2024 roku – fundacja przekazała 3 206 066,00 euro i 185 586,00 USD na cele edukacyjne, zdrowotne i inwestycyjne.
Zespół „Watoto” w Polsce (po stronie ofiarodawców)
Zarząd fundacji:
Jan Kaliszewski, Magdalena Słodzinka (prezes zarządu)
Rada fundacji:
Leszek Szarwacki, Lidia Zalewska
Stali współpracownicy:
Natalia Słodzinka, Anna Zajewska
Wszystkie osoby zaangażowane w działalność fundacji pracowały/pracują nieodpłatnie.
Zgromadzenia/stowarzyszenia organizujące pomoc w Afryce
W roku 2025 fundacja współpracuje – na zasadach określonych w pisemnych umowach:
-
ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi
– od 2018 roku,
-
z Congregation of the Sisters of St Joseph of Tarbes, Uganda Sector
– od 2023 roku.
W ubiegłych latach współpracowaliśmy:
-
ze świeckim stowarzyszeniem „Association de l'Amour Vivant” (ASLAV)
– od połowy 2021 roku do końca roku 2024,
-
ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża
– od 2009 do połowy 2024 roku,
-
ze Zgromadzeniem Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej
– od 2005 do końca 2022 roku,
-
ze Zgromadzeniem Sióstr św. Dominika (siostry Dominikanki)
– od 2005 do połowy 2017 roku (Kamerun), – od 2005 do połowy 2021 roku (Syberia),
-
ze Zgromadzeniem Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia
Najświętszej Maryi Panny (ojcowie Marianie), Rwanda – od 2005 do końca 2018 roku,
-
z Congregation of Sisters of Msamaria, Tanzania
– od 2012 do końca 2018 roku,
-
ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego
(siostry Pallotynki) – od 2013 do końca 2022 roku,
-
z Comboni Missionaries (ojcowie Kombonianie), Etiopia
– w 2017 roku
-
z Parafią św. Franciszka z Asyżu w Aleppo w Syrii
– od 2018 do połowy 2020 roku.
Więcej informacji (w tym adresy zgromadzeń oraz zdjęcia misjonarzy) znajdą Państwo pod zakładką:
Statut i sprawozdania
Statut oraz roczne sprawozdania fundacji znajdą Państwo pod zakładkami:
Niniejsza witryna www jest – oprócz wpisów w urzędowych
bazach danych, facebookowej strony fundacji www.facebook.com/fundacja.watoto oraz okresowo aktualizowanej przez fundację
informacji w bazie portalu ngo.pl – jedynym w Internecie oficjalnym
źródłem informacji o działalności fundacji Watoto – Dzieci Afryki.
Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za informacje na innych stronach (witrynach) www.
Wszystkie zamieszczone w ramach niniejszej witryny materiały (tekstowe, wizualne
i dźwiękowe) objęte są prawami autorskimi. Osoby, które chciałyby
je wykorzystać (na swojej stronie www lub w inny sposób), powinny
uzyskać zgodę administratora niniejszej witryny – kontakt: webmaster@DzieciAfryki.org.
|