[English]     [Français]     [Deutsch]

Watoto - Dzieci Afryki
(„Watoto wa Afrika” to w języku
suahili – „Dzieci Afryki”)

Wystarczy zatrzymać się gdzieś w wiosce, w miasteczku, a nawet po prostu w polu – od razu pojawi się gromada dzieci. Wszystkie nieopisanie oberwane. Koszuliny, porcięta w nieprawdopodobnych strzępach. Za jedyny majątek, za jedyne pożywienie mają małą tykwę z odrobiną wody. Każdy kawałek bułki czy banana zniknie pochłonięty w ułamku sekundy. Głód wśród tych dzieci jest czymś stałym, jest formą życia, drugą naturą. A jednak to, o co proszą, nie jest prośbą o chleb czy owoc, nie jest nawet prośbą o pieniądze.
Proszą o ołówek.
Ołówek kulkowy, cena 10 centów. Tak, ale skąd wziąć dziesięć centów?
A oni wszyscy chcieliby chodzić do szkoły, chcieliby się uczyć.

Ryszard Kapuściński – Heban

Inwestycje w roku 2016

„Inwestycje społeczne” w roku 2016 to:

  • ufundowanie na rzecz Wioski Miłosierdzia w Kigera-Etuma w Tanzanii zakupu samochodu (zob.: poniżej) oraz traktora (zob.: poniżej),

Samochód

…dla siostry Rut – Marzanny Ciesielskiej – założycielki i jak dotąd jedynej zakonnicy nowego zgromadzenia Msamaria – prowadzącej Mjia wa Huruma (Wioskę Miłosierdzia) w Kigera-Etuma w Tanzanii.

Samochód jest potrzebny i do transportu ludzi w nagłych wypadkach, i do transportu żywności z Musomy dla kilkudziesięciu osób. (Tam nie ma innego środka komunikacji. Autobusy są, ale tylko pomiędzy dużymi miastami. Z Musomy autobusy jeżdżą tylko po jedynej drodze asfaltowej w dwu kierunkach: na południe do Mwanzy i na północ do granicy z Kenią. Po gruntowych drogach w buszu chodzi się pieszo lub jeździ własnym środkiem transportu).

Działalność naszej fundacji jest ukierunkowana na pomoc dla ludności tubylczej. Uznaliśmy, że w tej konkretnej sytuacji zakup samochodu mieści się w tych ramach.

Zakupiony samochód to Toyota pickup z 2003 roku. Odpowiedzialnym za zakup był ks. Edward Gorczaty (w Musoma od 1975 roku), który zapewnił, że samochód jest w dobrym stanie, jeżeli chodzi o silnik i całe „wnętrze”. Z zewnątrz pickup wygląda okazale – vide zdjęcia poniżej.

Samochód został kupiony w Dar es Salaam (stolica) – to jest dwa dni całodziennej jazdy do Musoma. Kosztował w przeliczeniu 21 296,00 USD. Pokryliśmy całkowity koszt zakupu (z wpłat celowych i z części środków z 1% PIT za rok 2015).

Samochód dla Wioski Miłosierdzia

Samochód dla Wioski Miłosierdzia

Samochód dla Wioski Miłosierdzia

Samochód dla Wioski Miłosierdzia

Samochód dla Wioski Miłosierdzia

Traktor

W pierwszej połowie roku 2016 ks. Michael Msonganzila – biskup Musomy – przekazał 5,5 ha ziemi na potrzeby Mjia wa Huruma (Wioski Miłosierdzia).

To – wielkie jak na Afrykę – pole, nie wyżywi wprawdzie stałych mieszkańców Wioski (45 seniorów i 16 sierot) oraz osób hospitalizowanych w Ośrodku Zdrowia, ale pozwoli zaspokoić cześć potrzeb żywnościowych.

W końcu roku 2016 nasi ofiarodawcy pp. Anna i Piotr ufundowali zakup traktora Power Tiller (nowy, koszt 7 020,00 USD wraz z kosztem transportu z Mwanzy do Musoma) wraz ze wszystkimi akcesoriami potrzebnymi do uprawy ziemi. To wielki i bardzo praktyczny dar – któż bowiem miałby uprawiać to pole? A dzięki traktorowi tę najcięższą pracę – kultywację ziemi – wykona jeden robotnik.

Traktor dla Wioski Miłosierdzia

Traktor dla Wioski Miłosierdzia

Traktor dla Wioski Miłosierdzia

Traktor dla Wioski Miłosierdzia

Traktor dla Wioski Miłosierdzia

W razie jakichkolwiek pytań – prosimy o kontakt:

tel.: 22 756 58 50 lub 505 44 99 15
e-mail: fundacja@DzieciAfryki.org

Więcej informacji o fundacji – w tym adres siedziby, numer konta itp. – znajdą Państwo pod zakładką O fundacji.

Niniejsza witryna www jest – oprócz wpisów w urzędowych bazach danych, facebookowej strony fundacji www.facebook.com/fundacja.watoto oraz okresowo aktualizowanej przez fundację informacji w bazie portalu ngo.pl – jedynym w Internecie oficjalnym źródłem informacji o działalności fundacji Watoto – Dzieci Afryki.

Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za informacje na innych stronach (witrynach) www.

Wszystkie zamieszczone w ramach niniejszej witryny materiały (tekstowe, wizualne i dźwiękowe) objęte są prawami autorskimi. Osoby, które chciałyby je wykorzystać (na swojej stronie www lub w inny sposób), powinny uzyskać zgodę administratora niniejszej witryny – kontakt: webmaster@DzieciAfryki.org.