[English]     [Français]     [Deutsch]

Watoto - Dzieci Afryki
(„Watoto wa Afrika” to w języku
suahili – „Dzieci Afryki”)

Wystarczy zatrzymać się gdzieś w wiosce, w miasteczku, a nawet po prostu w polu – od razu pojawi się gromada dzieci. Wszystkie nieopisanie oberwane. Koszuliny, porcięta w nieprawdopodobnych strzępach. Za jedyny majątek, za jedyne pożywienie mają małą tykwę z odrobiną wody. Każdy kawałek bułki czy banana zniknie pochłonięty w ułamku sekundy. Głód wśród tych dzieci jest czymś stałym, jest formą życia, drugą naturą. A jednak to, o co proszą, nie jest prośbą o chleb czy owoc, nie jest nawet prośbą o pieniądze.
Proszą o ołówek.
Ołówek kulkowy, cena 10 centów. Tak, ale skąd wziąć dziesięć centów?
A oni wszyscy chcieliby chodzić do szkoły, chcieliby się uczyć.

Ryszard Kapuściński – Heban

Inwestycje w roku 2011

Publikujemy pierwsze informacje i zdjęcia dotyczące „inwestycji społecznych” zrealizowanych dzięki naszym Ofiarodawcom w roku 2011:

  • Zakup (kolejnych) 32 maszyn do pisania alfabetem Braille’a (koszt łącznie z transportem ze Słowacji do Rwandy: 10 121 euro) dla szkoły podstawowej dla dzieci niewidomych w Kibeho (Rwanda), prowadzonej przez Siostry Franciszkanki SK („Siostry z Lasek”) – zobacz zdjęcia i fakturę.
  • Wyposażenie w meble szwalni przy tejże szkole: 2 stoły, 10 krzeseł, 4 szafy, 8 regałów (koszt łącznie z transportem: 1 115 000 franków rwandyjskich czyli 1 600 euro) – zobacz zdjęcia i fakturę.

Aktualizacja: W 2011 roku, dzięki Ofiarodawcom, fundacja mogła również sfinansować:

  • Zakup laptopów do nauki obsługi komputera – wakacyjny kurs w Cyangugu. Siostra Cecylia Rypina (prowadząca akcję „Watoto” w Cyangugu w Rwandzie) zwróciła się do nas z propozycją, aby od 2011 roku – zamiast wręczać nagrody rzeczowe – umożliwić uczniom szkół średnich, którzy uzyskają najlepsze wyniki, naukę obsługi komputera (absolwenci szkoły średniej z taką umiejętnością mają większe szanse na znalezienie dobrej pracy). Do realizacji tego przedsięwzięcia potrzebne są 4 laptopy, których zakup (wraz z osprzętem) sfinansowała fundacja. Laptopy (nowe) zostały kupione w Polsce po bardzo preferencyjnej cenie 615 zł za 1 sztukę (2 460 zł za 4 sztuki). Zobacz zdjęcie.
  • Zakup laptopa dla ośrodka zdrowia (Centre de Sante de Reference Mulami, Zone de Sante de Mwana, province de Sud – Kivu) prowadzonego przez polskie misjonarki Siostry Służki NMPN w Kongu Demokratycznym. Zasięg działania tego ośrodka to teren zamieszkały przez 20 tys. ludzi – laptop jest bardzo potrzebny do celów administracyjnych (koszt kupionego w Polsce nowego laptopa: 1 199 zł). Zobacz zdjęcie.
  • Zakup wózków i łóżeczek dziecięcych do wypożyczania biednym rodzinom. O jego sfinansowanie zwróciła się do fundacji siotra Joanna Gratkowska OP z placówki Ułan-Ude na Syberii (koszt zakupu: 1 000 euro).

Serdecznie dziękujemy Ofiarodawcom za środki przekazane na te cele!

Nowe maszyny brajlowskie
już w szkole w Kibeho

Maszyny brajlowskie dla szkoły dla niewidomych dzieci w Kibeho

Wnosimy nowe maszyny do szkoły…

Maszyny brajlowskie dla szkoły dla niewidomych dzieci w Kibeho

Maszyny brajlowskie dla szkoły dla niewidomych dzieci w Kibeho

…rozpakowujemy…

Maszyny brajlowskie dla szkoły dla niewidomych dzieci w Kibeho

…i już uczymy się z ich pomocą.

Faktura za maszyny brajlowskie wraz z transportem

Faktura za maszyny brajlowskie,
wraz z transportem ze Słowacji do Rwandy

Nowe meble w szwalni

Stoły, krzesła i szafki-regały dla szwalni przy szkole dla niewidomych dzieci w Kibeho

Faktura za meble do szwalni

Faktura za meble (wraz z transportem)

Laptopy do nauki

Wakacyjny kurs obsługi komputera w Rwandzie

Kurs obsługi komputera rozpoczęty,
pod tablicą stoją: s. Cecylia Rypina i nauczyciel.

Laptop dla ośrodka zdrowia

Laptop dla ośrodka zdrowia w Kongu Demokratycznym

Laptop już na biurku s. Stanisławy Oszywy

W razie jakichkolwiek pytań – prosimy o kontakt:

tel.: 22 756 58 50 lub 505 44 99 15
e-mail: fundacja@DzieciAfryki.org

Więcej informacji o fundacji – w tym adres siedziby, numer konta itp. – znajdą Państwo pod zakładką O fundacji.

Niniejsza witryna www jest – oprócz wpisów w urzędowych bazach danych, facebookowej strony fundacji www.facebook.com/fundacja.watoto oraz okresowo aktualizowanej przez fundację informacji w bazie portalu ngo.pl – jedynym w Internecie oficjalnym źródłem informacji o działalności fundacji Watoto – Dzieci Afryki.

Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za informacje na innych stronach (witrynach) www.

Wszystkie zamieszczone w ramach niniejszej witryny materiały (tekstowe, wizualne i dźwiękowe) objęte są prawami autorskimi. Osoby, które chciałyby je wykorzystać (na swojej stronie www lub w inny sposób), powinny uzyskać zgodę administratora niniejszej witryny – kontakt: webmaster@DzieciAfryki.org.