[English]     [Français]     [Deutsch]

Watoto - Dzieci Afryki
(„Watoto wa Afrika” to w języku
suahili – „Dzieci Afryki”)

Wystarczy zatrzymać się gdzieś w wiosce, w miasteczku, a nawet po prostu w polu – od razu pojawi się gromada dzieci. Wszystkie nieopisanie oberwane. Koszuliny, porcięta w nieprawdopodobnych strzępach. Za jedyny majątek, za jedyne pożywienie mają małą tykwę z odrobiną wody. Każdy kawałek bułki czy banana zniknie pochłonięty w ułamku sekundy. Głód wśród tych dzieci jest czymś stałym, jest formą życia, drugą naturą. A jednak to, o co proszą, nie jest prośbą o chleb czy owoc, nie jest nawet prośbą o pieniądze.
Proszą o ołówek.
Ołówek kulkowy, cena 10 centów. Tak, ale skąd wziąć dziesięć centów?
A oni wszyscy chcieliby chodzić do szkoły, chcieliby się uczyć.

Ryszard Kapuściński – Heban

Dzieci Syberii

Z placówki misyjnej sióstr Dominikanek w mieście Ułan-Ude, z kraju Buriatów na dalekiej Syberii (Federacja Rosyjska), otrzymaliśmy latem 2005 roku kilka wstrząsających listów opisujących warunki życia niektórych spośród mieszkających tam dzieci.

Prośbie o zorganizowanie dla nich pomocy nie mogliśmy odmówić – dlatego zainicjowaliśmy akcję „Dzieci Syberii”, jako część akcji „Watoto”.

W roku szkolnym 2020/2021 w ramach akcji „Dzieci Syberii” pomoc otrzymywało 18 dzieci i młodych ludzi. Łącznie, od 2005 roku, kilkuletnią pomocą finansową objętych zostało 101 młodych osób, w tym dwóch studentów (obecnie absolwentów) wyższych uczelni.

Każdy uczeń/uczennica otrzymywał(a): gorący posiłek w świetlicy przykościelnej, ciepłe ubranie na zimę (dresy oraz dwie ciepłe kurtki – koniecznie dwie na zmianę, bowiem przy tych temperaturach kurtki przemarzają), ciepłe buty, książki i zeszyty; opłacane były również szkolne składki oraz – jeżeli była taka możliwość – obiad w szkole.

Większość podopiecznych miała bardzo trudną sytuację rodzinną. Rodzice często pili i nie interesowali się domem. Dla niektórych uczniów posiłki wydawane w szkole i w świetlicy przykościelnej stanowiły zasadnicze codzienne wyżywienie. Zdarzało się, że dzieci musiały uciekać z domu, gdy sytuacja w rodzinie była trudna do zniesienia czy nawet niebezpieczna.

Świetlica przykościelna to miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą bezpiecznie i spokojnie spędzić czas, i nauczyć się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Siostry starają się, aby uczniowie odkrywali swoje możliwości plastyczne czy sportowe, organizują dla nich wyjazdy do kina lub na wystawy. Uczą ich przestrzegania zasad kultury, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności. Każdego roku, latem, podopieczni spędzają 10 dni nad jeziorem Bajkał. Są to tzw. „Wakacje z Bogiem”.

Opieką nad dziećmi i młodzieżą w ramach akcji „Dzieci Syberii” zajmowała się s. Bernadetta – Joanna Gratkowska (dominikanka).

Siostra Bernadetta / Mapa z zaznaczonym Ułan-Ude

Po lewej – siostra Bernadetta
Po prawej – mapa Rosji z zaznaczonym Ułan-Ude

W ostatnim tygodniu marca 2015 otrzymaliśmy przesyłkę z Ułan-Ude z kartkami wielkanocnymi wykonanymi przez dzieci dla ich polskich „opiekunów na odległość”. Poniżej przedstawiamy kilka – przesłanych wraz życzeniami – zdjęć z zajęć w świetlicy sióstr Dominikanek. Oto ich opis z listu s. Bernadetty – Joanny Gratkowskiej:

„Prace naszych dzieci są wystawione w Irkucku na wystawie zorganizowanej przez cerkiew prawosławną. Te prace to zabawki wykonane przez dzieci lub maleńkie koszyczki, w których znajdują się zwiastuny wiosny – kwiaty i jajka. Kwiaty dzieci wykonują z maleńkich koralików; gdy się je zbierze, wychodzi piękny bukiecik. Jajka wykonywane są różnymi technikami. Starsze dzieci wyszywają koralikami lub tkają przepiękne obrazy związane z Paschą.”

Zajęcia w świetlicy w Ułan-Ude

Zajęcia w świetlicy w Ułan-Ude

Prace wykonane przez dzieci

Prace wykonane przez dzieci

Prace wykonane przez dzieci

Wykonana przez dzieci karta z życzeniami wielkanocnymi

Jedna z wykonanych przez
dzieci kartek z życzeniami

W razie jakichkolwiek pytań – prosimy o kontakt:

tel.: 22 756 58 50 lub 505 44 99 15
e-mail: fundacja@DzieciAfryki.org

Więcej informacji o fundacji – w tym adres siedziby, numer konta itp. – znajdą Państwo pod zakładką O fundacji.

Niniejsza witryna www jest – oprócz wpisów w urzędowych bazach danych, facebookowej strony fundacji www.facebook.com/fundacja.watoto oraz okresowo aktualizowanej przez fundację informacji w bazie portalu ngo.pl – jedynym w Internecie oficjalnym źródłem informacji o działalności fundacji Watoto – Dzieci Afryki.

Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za informacje na innych stronach (witrynach) www.

Wszystkie zamieszczone w ramach niniejszej witryny materiały (tekstowe, wizualne i dźwiękowe) objęte są prawami autorskimi. Osoby, które chciałyby je wykorzystać (na swojej stronie www lub w inny sposób), powinny uzyskać zgodę administratora niniejszej witryny – kontakt: webmaster@DzieciAfryki.org.