[English]     [Français]     [Deutsch]

Watoto - Dzieci Afryki
(„Watoto wa Afrika” to w języku
suahili – „Dzieci Afryki”)

Wystarczy zatrzymać się gdzieś w wiosce, w miasteczku, a nawet po prostu w polu – od razu pojawi się gromada dzieci. Wszystkie nieopisanie oberwane. Koszuliny, porcięta w nieprawdopodobnych strzępach. Za jedyny majątek, za jedyne pożywienie mają małą tykwę z odrobiną wody. Każdy kawałek bułki czy banana zniknie pochłonięty w ułamku sekundy. Głód wśród tych dzieci jest czymś stałym, jest formą życia, drugą naturą. A jednak to, o co proszą, nie jest prośbą o chleb czy owoc, nie jest nawet prośbą o pieniądze.
Proszą o ołówek.
Ołówek kulkowy, cena 10 centów. Tak, ale skąd wziąć dziesięć centów?
A oni wszyscy chcieliby chodzić do szkoły, chcieliby się uczyć.

Ryszard Kapuściński – Heban

Studnia w Gilgel-Beles
(Etiopia)

Dzięki naszym Ofiarodawcom stało się możliwe powstanie studni głębinowej dla mieszkańców Gilgel-Beles (Etiopia).

Wszystkich Ofiarodawców oraz Gości odwiedzających naszą stronę internetową zapraszamy do zapoznania się z podziękowaniem i krótkim opisem całej inwestycji i jej społecznego kontekstu, a także do obejrzenia zdjęć i filmików oraz skanów dokumentów podsumowujących realizację przedsięwzięcia.

Przed nami kolejne zadanie związane ze studnią w Gilgel-Beles.

Studnia ma 72 metry głębokości. Wykonane zostały wszystkie prace „pod ziemią”: wiercenie oraz niezbędna instalacja.

Teraz potrzebne jest uzupełnienie tej inwestycji o instalację naziemną: zamontowanie pompy (wraz z potrzebną do jej działania instalacją elektryczną) i dwóch zbiorników.

Koszt: 381 662,00 ETB czyli ok. 13 500 euro.

Będziemy wdzieczni za każdą dodatkową wpłatę na ten cel – na konto Watoto – Dzieci Afryki (43 1140 1010 0000 5839 2900 1001) z dopiskiem (tytułem wpłaty) „STUDNIA”.

Podziękowanie

Podziękowanie dla Ofiarodawców

Tłumaczenie:

Podziękowanie dla Ofiarodawców fundacji „Watoto – Dzieci Afryki” za sfinansowanie całkowitego kosztu wiercenia i instalacji studni głębinowej – w Gilgel Beles w rejonie Benishangul Gumuz w Etiopii – w wysokości 26 811,00 euro.

Przedsięwzięcie wywiercenia studni głębinowej zostało zrealizowane na mocy trójstronnego kontraktu pomiędzy inwestorem: fundacją „Watoto – Dzieci Afryki”, beneficjentem: misją oo. kombonianów w Etiopii oraz wykonawcą: fundacją Ayudare (Oddział Etiopia) – Ayudare Water Drilling.

Studnia ma 72 m głębokości, w sezonie suchym pobór wody wynosi więcej niż 1 litr na sekundę. Prace zostały zakończone w czerwcu 2017 roku.

Studnia zlokalizowana jest na terenie misjii oo. kombonianów w Gilgel-Beles. Będzie służyła miszkańcom misji oraz około tysiącu pięciuset osobom mieszkającym w całej okolicy – ludziom różnych wyznań, w szczególności członkom Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Wasz dar uczynił możliwym cud. I nie chodzi tylko o znalezienie wody na niezwykle trudnym terenie, ale o coś znacznie cenniejszego w czasach, w których niektórzy odwracają się od obcych: o solidarność z ludźmi, których nie znacie, a którym ofiarowaliście ewangeliczny dzban wody. To świadectwo Waszego człowieczeństwa, świadectwo bliskości z Bogiem.

Dziękuję z całego serca –

Sixtus Agostini, Mccj
prowincjał

Zdjęcia z prac

Studnia w Gilgel-Beles w Etiopii

Początek wiercenia…

Studnia w Gilgel-Beles w Etiopii

Co za radość: jest woda!

Studnia w Gilgel-Beles w Etiopii

Instalacja…

Inwestycja i jej kontekst

Region Benishangul Gumuz (49 000 km²) położony jest w północno-zachodniej Etiopii, w pobliżu granicy z Sudanem, na północ od Nilu Błękitnego. Większość obszaru to sawanna, w niektórych miejscach busz. Tutejsza ludność – plemię Gumuz – zamieszkuje sawannę od czasów starożytnych. Gumuz żyją głównie z rolnictwa, opartego na bardzo prostych metodach pracy. Wytwarzają to, czego potrzebują dla własnego przetrwania.

Wobec przedłużających się okresów suszy (nawet do dwunastu miesięcy) niedobór wody to coraz większy problem. Istnieje publiczna sieć dystrybucji wody, ale ilość wody jest niewystarczająca, zaspokaja tylko podstawowe potrzeby ¼ ludności miasteczka Gilgel-Beles. Ludzie chodzą po wodę daleko, do rzeki. Niestety woda z rzeki jest skażona amebą i innymi drobnoustrojami. Picie brudnej wody powoduje choroby – przede wszystkim u źle odżywionych dzieci, których organizm nie jest w stanie obronić się przed zarazkami.

Dziecko niosące wodę

Zważywszy, że kilka wcześniejszych prób kopania studni w tradycyjny sposób zakończyło się niepowodzeniem, wykonanie studni w tym rejonie było możliwe wyłącznie metodą wiertniczą – jednakże, ze względu na rodzaj potrzebnego sprzętu i jego transport ze stolicy (525 km), koszty takiej inwestycji stanowiły istotną trudność.

Ojcowie Kombonianie zwrócili się o pomoc do fundacji Watoto – Dzieci Afryki, a my – do naszych Ofiarodawców.

Gilgel-Beles i jego
mieszkańcy w obiektywie

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Ulica handlowa w Gilgel – Beles

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Powrót z zakupów…

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

…do domu.
(Na zdjęciu: typowy dom
z patyków i gliny).

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Tu natomiast: domy tradycyjne

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Praca w polu

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Budynek przedszkola,
prowadzonego przez oo. kombonianów

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

W klasie przedszkola: przy tablicy
(majtaski „przewiewne” na pupie,
ponieważ chłopiec siada na
ostrych kamieniach…)

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

W oczekiwaniu na posiłek…

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Posiłek przedszkolaków

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Szkoła niedzielna przy misji

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

o. Joaquim José Moreira da Silva, Mccj
na miejscu przyszłej studni

Dlaczego budowa tej
studni była konieczna

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

W drodze po wodę

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Kałuże są bliżej…

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Czerpanie wody –
z tak zwanej „rzeki”

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

„Beczkowóz” do transportu wody

Dokumenty podsumowujące
przedsięwzięcie

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Dokument potwierdzający
zakończenie prac

Gilgel-Beles i jego mieszkańcy

Kosztorys powykonawczy

W razie jakichkolwiek pytań – prosimy o kontakt:

tel.: 22 756 58 50 lub 505 44 99 15
e-mail: fundacja@DzieciAfryki.org

Więcej informacji o fundacji – w tym adres siedziby, numer konta itp. – znajdą Państwo pod zakładką Najważniejsze informacje.

Niniejsza witryna www jest – oprócz wpisów w urzędowych bazach danych, facebookowej strony fundacji www.facebook.com/fundacja.watoto oraz okresowo aktualizowanej przez fundację informacji w bazie portalu ngo.pl – jedynym w Internecie oficjalnym źródłem informacji o działalności fundacji Watoto – Dzieci Afryki.

Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za informacje na innych stronach (witrynach) www.

Wszystkie zamieszczone w ramach niniejszej witryny materiały (tekstowe, wizualne i dźwiękowe) objęte są prawami autorskimi. Osoby, które chciałyby je wykorzystać (na swojej stronie www lub w inny sposób), powinny uzyskać zgodę administratora niniejszej witryny – kontakt: webmaster@DzieciAfryki.org.