[English]     [Français]     [Deutsch]

Watoto - Dzieci Afryki
(„Watoto wa Afrika” to w języku
suahili – „Dzieci Afryki”)

Wystarczy zatrzymać się gdzieś w wiosce, w miasteczku, a nawet po prostu w polu – od razu pojawi się gromada dzieci. Wszystkie nieopisanie oberwane. Koszuliny, porcięta w nieprawdopodobnych strzępach. Za jedyny majątek, za jedyne pożywienie mają małą tykwę z odrobiną wody. Każdy kawałek bułki czy banana zniknie pochłonięty w ułamku sekundy. Głód wśród tych dzieci jest czymś stałym, jest formą życia, drugą naturą. A jednak to, o co proszą, nie jest prośbą o chleb czy owoc, nie jest nawet prośbą o pieniądze.
Proszą o ołówek.
Ołówek kulkowy, cena 10 centów. Tak, ale skąd wziąć dziesięć centów?
A oni wszyscy chcieliby chodzić do szkoły, chcieliby się uczyć.

Ryszard Kapuściński – Heban

Boże Narodzenie 2009

Przedstawiamy życzenia z Afryki i z Syberii – skierowane do wszystkich naszych Ofiarodawców.

Garoua Boulai, 10.12.2009

Drodzy Dobroczyńcy,
Kochani Opiekunowie naszych dzieci!

Nasze Radosne święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami, więc składam już dziś serdeczne życzenia:

„Maleńka Miłość przy Matce Świętej”… Maleńka, a tak wielka, że zbawia świat. Niech ta Miłość, która się rodzi w żłobie, ogarnie całą Waszą istotę, wszystko co Wasze i wszystkich z którymi żyjecie, spotykacie się i pracujecie. Niech z tej Miłości płynie Wasza moc, radość, szczęście, entuzjazm i siła do przeżywania dnia codziennego.

Wdzięczna za całe dobro wyświadczane przez Was, kochani, dla naszych dzieci, dobro tak duchowe jak i materialne, z zapewnieniem o gorącej modlitwie przed Panem –

s. Lidia Szulc
misjonarka z Kamerunu

siostra Lidia Szulc, dominikanka

Kochani Przyjaciele Naszych Dzieci!

Serdecznie i gorąco Was pozdrawiam z Kamerunu, z naszej misyjnej placówki w Ngaoundere. Mimo, ze jest to miasteczko w 80% muzułmańskie, czuje się jednak mocno, że zbliża się Boże Narodzenie. Z okazji tych wspaniałych i radosnych świąt przesyłam Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech Jezus, Nasza Miłość osładza Wasze troski, obdarza Was łaskami oraz błogosławi Wam na każdy dzień Nowego 2010 Roku.

Bardzo dziękuję Wam za Waszą systematyczną pomoc w edukacji naszych dzieci. To wielkie dzieło. Liczymy, że wyda dobre owoce w przyszłości. Pamiętamy o Was i Waszych Rodzinach w naszych codziennych modlitwach. W styczniu będziemy mieli okazję do podania korespondencji, więc proszę o cierpliwość. Nasza misja jest znacznie oddalona od pozostałych polskich placówek i to nas blokuje. W porze deszczowej byliśmy zupełnie odcięci od reszty Kamerunu, teraz przynajmniej jest sucho.

Jeszcze raz Was gorąco pozdrawiam
s. Nikola – Elżbieta Wójtowicz

List napisany przez Mbirize Elisee, nauczyciela z Karhala-Burhinyi w Kongu Demokratycznym:

list z Konga Demokratycznego

Tłumaczenie:

Szanowna Pani Magdo i wszyscy współpracownicy organizacji Watoto!

Poprzez ten list składamy Wam życzenia bardzo dobrych świąt Narodzenia Jezusa Chrystusa oraz Nowego Roku 2010. Niech łaski i błogosławieństwa Dzieciątka Jezus spływają na Was i niech Wam towarzyszą przez cały ten nowy rok. Niech ten nowy rok będzie dla Was rokiem radości, pokoju, szczęścia i powodzenia we wszystkich Waszych poczynaniach.

Dziękujemy Bogu za to, że chronił nas przez cały rok 2009. Jemu sława i chwała wieczna. Dziękujemy również wszystkim członkom organizacji Watoto za ich różnorodny wkład w nauczanie dzieci, które objęli opieką na znak miłości i wiary w Boga. Wielkie dzięki za najróżniejsze prezenty.

Najbardziej znaczące jest to, że teraz nawet w najuboższych rodzinach są intelektualiści, finaliści szkoły średniej, posiadający dyplomy państwowe. Niektórzy z nich pracują i zarabiają minimalne pobory, co jest zasługą akcji „Adopcja serca” a obecnie akcji „Watoto”. Inni podopieczni mają możliwość studiowania w szkołach pomaturalnych.

Bardzo Wam dziękujemy i wspieramy.
Wszystkim Wam życzymy wesołego i szczęśliwego roku 2010!

Burhinyi, 9 listopada 2009

Boże Narodzenie, Ułan-Ude 2009

Gdy aniołowie odeszli od nich
do nieba, pasterze mówili nawzajem
do siebie: Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy,
co się tam zdarzyło i o czym nam
Pan oznajmił. Udali się też z pośpiechem
i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę,
leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli,
opowiedzieli o tym, co im zostało
objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy,
którzy to słyszeli, dziwili się temu,
co im pasterze opowiadali.
(Łk 2, 15-18)

Kochani Przyjaciele
Opiekunowie dzieci z Ułan-Ude!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przesyłam Wam i Waszym najbliższym serdeczne życzenia: pokoju, Bożej mocy i światła w codziennych sprawach, radości i entuzjazmu w wykonywaniu codziennych obowiązków, ciepłych i rodzinnych Świąt.

Niech Pan Bóg wynagradza Waszą hojność i błogosławi na każdy dzień roku 2010.

s. Fidelis
Ewa Kozak

Zapraszamy do wysłuchania życzeń s. Rafaeli Nałęcz z Ośrodka dla Niewidomych dzieci w Kibeho (Rwanda) – plik z nagraniem (w formacie mp3) dostępny jest pod poniższym odnośnikiem:

Życzenia i podziękowania s. Rafaeli

Zapraszamy również do przeczytania listów i obejrzenia zdjęć z poprzednich lat – pod poniższymi odnośnikami:

Boże Narodzenie 2008

Boże Narodzenie 2007

Boże Narodzenie:
rok 2006 i poprzednie lata

Informacje o młodzieży i dzieciach czekających na pomoc zamieszczamy pod zakładką Czekają na pomoc.... Zasady akcji pomocy opisane są pod zakładką „Watoto” – edukacja.

W razie dalszych pytań – prosimy o kontakt:

tel.: 22 756 58 50 lub 505 44 99 15
e-mail: fundacja@DzieciAfryki.org

Więcej informacji o fundacji – w tym adres siedziby, numer konta itp. – znajdą Państwo pod zakładką Najważniejsze informacje.

Niniejsza witryna www jest – oprócz wpisów w urzędowych bazach danych, facebookowej strony fundacji www.facebook.com/fundacja.watoto oraz okresowo aktualizowanej przez fundację informacji w bazie portalu ngo.pl – jedynym w Internecie oficjalnym źródłem informacji o działalności fundacji Watoto – Dzieci Afryki.

Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za informacje na innych stronach (witrynach) www.

Wszystkie zamieszczone w ramach niniejszej witryny materiały (tekstowe, wizualne i dźwiękowe) objęte są prawami autorskimi. Osoby, które chciałyby je wykorzystać (na swojej stronie www lub w inny sposób), powinny uzyskać zgodę administratora niniejszej witryny – kontakt: webmaster@DzieciAfryki.org.